Drafts – rychlý sběr ještě rychleji(?)

drafts_ikonaV dnešním příspěvku si povíme něco o další aplikaci z rodiny OmniFocus iOS friendly apps, tedy aplikací s přímým nastavení spolupráce s OmniFocusem na iOS. Tentokrát se podíváme na Drafts, aplikaci pro iPhone i iPad, zaměřenou na sbírání textových záznamů.

Drafts, podobně jako Dispatch, o kterém jsme psal v předchozím článku, toho z pohledu spolupráce s aplikacemi třetích stran umí opravdu hodně, zabývat se ale každou z možností zvlášť by asi bylo i mimo datovou kapacitu serveru, na kterém náš web hostujeme.

V této mini-recenzi se proto zaměřím hlavně na spolupráci Drafts s OmniFocusem, kde Drafts nabízí hned několik možností, jak dostat do Inboxu v OmniFocusu na iOS rychle a pohodlně nový záznam. Na to totiž Drafts především je. Na rychlé zaznamenání jakékoliv informace, myšlenky, nebo podnětu a jejich rychlé předání příslušné aplikaci.

Funguje skvěle například i pro rychlé odeslání e-mailu, sms nebo třeba naplánování události v kalendáři. Velice dobře spolupracuje Drafts například i s Evernotem, Reminders nebo dalšími aplikacemi, kterým/ve kterých potřebujeme rychle předat/vytvořit nějaký obsah.

První spuštění a nastavení

Drafts - ukázka seznamu akcí v manažeru akcíPodobně jako většina aplikací, které toho hodně umí, potřebuje i Drafts na začátku jisté úpravy a uživatelské konfigurace (rozuměj vyházení všeho nepotřebného a přidání toho potřebného), aby se mohl stát naším dobrým pomocníkem. Jako první je proto dobré si v aplikaci nastavit, pro které konkrétní akce budeme Drafts využívat a ty si přidat do seznamu akcí pomocí manažera akcí (Settings -> Manage actions).

U každé akce umožňuje Drafts zvolit, na které záložce bude konkrétní akce umístěna nebo zda bude akce skryta (Hidden), zda bude první řádek zápisu sloužit jako název položky (například Předmět v e-mailu) a ostatní řádky jako obsah záznamu, nebo zda se má záznam v Drafts po spuštění vybrané akce automaticky vymazat, či má zůstat v Drafts uložený pro další použití.

V základním nastavení má Drafts pro OmniFocus předinstalovánu akci Add in OmniFocus, která otevře iOS Quick Entry okno OmniFocusu a předvyplní do něho záznam pořízený v Drafts. Možností, jak na iOS vložit zápis pořízený v Drafts do OmniFocusu je ale více.

OmniFocus in Reminders

dr_re_ofDalším ze způsobů, jak rychle vložit krátký záznam do Inboxu v OmniFocusu na iPhonu nebo iPadu, bez nutnosti otevření Quick Entry okna, je akce OmniFocus in Reminders, která, jak již název vypovídá, využívá v iOS defaultně instalovanou aplikaci Reminders a její propojení s OmniFocusem.

Nejdříve je tedy nutné v OmniFocusu povolit volbu Reminders Capture (Settings -> Reminders) a nastavit seznam, ze kterého budou nové položky do Inboxu sbírány (například OmniFocus). Dalším krokem v přípravě Drafts pro spolupráci s Reminders a OmniFocusem je instalace potřebné akce z webu aplikace, k čemuž nám rovněž poslouží menu Settings.

V nastavení (Settings) tapněte na volbu Visit the Action Directory a potvrďte souhlas s otevřením Safari, které zobrazí stránku se dvěma ikonami. Ikonou Drafts a ikonou Termilogy. Nás zajímá ikona Drafts, proto na ní tapneme a po otevření dalšího okna zadáme do vyhledávacího pole slovo „omnifocus”. Po zadání volby vyhledat se zobrazí všechny akce pro OmniFocus, které Drafts aktuálně nabízí.

Seznam OmniFocus akcí na stránkách aplikace DraftsPo tapnutí na odkaz OmniFocus in Reminders nabídne Safari stránku s tlačítkem Install a popisem akce. Pokud tapneme na install, provede se instalace akce do Drafts a akce se objeví v seznamu Manage Actions.

Akce OmniFocus in Reminders vloží každý řádek záznamu zapsaný do Drafts jako novou položku Inboxu OmniFocusu, chová se tedy trochu jinak, než volba Add in OmniFocus, u které se dá nastavit, aby první řádek záznamu považovala za název a ostatní text za poznámku položky. Tato akce je proto využitelná zejména v případech, kdy potřebujeme do Inboxu poslat více samostatných položek najednou. V takových případě funguje akce OmniFocus in Reminders v Drafts naprosto spolehlivě.

Pro správnou funkčnost akce OmniFocus in Reminders je v Drafts dále nutné povolit volbu Allow URL as to trigger actions?, kterou najdete v části URL SECURITY v nastavení /Settings/.

OmniFocus in Reminders sice neotevře žádné okno Quick Entry, co mi ale při této akci trochu vadí je, že se po odeslání záznamu do Reminders otevře celý OmniFocus ve stavu, v jakém jsem jej naposledy opustil, aniž bych to potřeboval. Pokud chci poslat rychlý záznam do Inboxu, nepotřebuji, aby se mi otvíral OmniFocus. Stačí mi jen, abych měl jistotou, že záznam byl do Inboxu přidán a já pokračoval v práci. Tento problém vyřeší v Drafts akce OmniFocus MailDrop.

OmniFocus Mail Drop

Sync logoPro akci OmniFocus Mail Drop využívá Drafts službu Mail Drop to OmniFocus a je ji nutné nejprve do Drafts na vašem iPhonu nebo iPadu doinstalovat podobným způsobem, jako například akci OmniFocus in Reminders, popisovaným v předchozí části článku.

Dále je nutné této akci ještě pomocí volby Settings -> Custom actions -> Email Actions -> OmniFocus Mail Drop do-nastavit vaši OmniFocus Mail Drop adresu a případně určit, že první řádek záznamu v Drafts bude sloužit jako předmět odeslané Mail Drop zprávy (název položky v Inboxu).

Další důležitou volbou uvedeného nastavení je rovněž volba Send in Background, která zajistí odeslání záznamu do Inboxu OmniFocusu bez další interakce s uživatelem. A o to při akci OmniFocs Mail Drop jde. Jednoduše a rychle napsat poznámku, a ještě jednodušeji a rychleji ji odeslat do Inboxu. Přiznám se, že tuto akci používám v Drafts asi nejčastěji.

OmniFocus Mail Drop zašle do Inboxu záznam napsaný v Drafts v podobném formátu, jako akce Add in OmniFocus, tedy první řádek záznamu jako název položky a ostatní řádky v podobě poznámky nové položky v Inboxu. Touto akcí na druhou stranu ale nelze zaslat do Inboxu více položek najednou , jako například pomocí akce OmniFocus in Reminders.

Závěr

Aplikaci Drafts nepoužívám dlouho, jen několik dnů, pár nových záznamů do svého Inboxu jsem s jeho pomocí ale už pořídil. Vždy fungoval velice rychle a spolehlivě. Důležité je mít správě nastavená všechna nastavení, kterých je v aplikaci docela dost. Většinou ale Drafts se svým uživatelem při jakékoliv chybě komunikuje (anglicky), kde je problém se proto člověk obvykle dozví docela rychle a může jej tak i rychle odstranit.

Popsat všechny postupy, nastavení a možnosti Drafts, třeba jen pro spolupráci s OmniFocusem, by vydalo na několik článků a video-návodů. To není cílem tohoto článku. Chtěl jsem jen ty, kteří Drafts ještě neznají nebo jej nepoužívají inspirovat, případně poskytnout základní informace k tomu, abych se mohli rozhodnout, zda jej do svého workflow začlení, nebo ne. Pokud se o aplikaci Drafts a jejím využití pro vás chcete dozvědět více, doporučuji navštívit webové stránky aplikace, kde najdete řadu tipů a dopuručení, včetně video návodů.

Drafts nevyužívám jen pro OmniFocus. Zaznamenávám s jeho pomocí nové poznámky třeba i do Evernote, přidávám události do kalendáře (iCal), zasílám (přednastavené) zprávy (iMessage) nebo e-maily (Mail.app). Možnosti využití Drafts je opravdu široké, každý si může najít přesně ty akce, které potřebuje. Drafts spolupracuje samozřejmě i s jinými známými To Do aplikace, jako je například Things.

Josef Jasanský

Zakladatel webu OmniFocus a já.cz. S OmniFocusem, který využívá zejména ve své praxi v české výrobní firmě, pracuje od srpna 2011, o GTD a jeho zařazení do profesního i soukromého života se zajímá od dubna 2011. Je rovněž autorem publikace OmniFocus a já, kterou v květnu 2012 vydalo vydavatelství Zájezdí.cz.

Comments are closed.